Główni bohaterowie

Isabella "Bella" Marie Swan Cullen główna bohaterka sagi "Zmierzch". Bell urodziła się 13 września 1987 a zmarła (zmieniła się w wampirzycę) 10 września 2006 roku. Gdy Bella przeprowadza się do Forks w stanie Washington z Doliny Słońca w Arizonie poznaje w szkole tajemniczego Edwarda Cullena i zakochuje się w nim. Wtedy okazuje się, że chłopak nosi w sobie ogromną tajemnicę - jest wampirem. Bella jednak nie chce przestać go widywać, mimo że grozi jej ogromne niebezpieczeństwo. Ignorując swój strach Bella odważnie stawia czoła przeciwnościom by być z Edwardem. Jest uparta, odważna, skromna, oddana i kochająca a także niesamowicie niezdarna. Ma także niepowtarzalny talent do pakowania się w kłopoty i jej życie co chwila wisi na włosku. Dla Edwarda jest zdolna do wszystkiego i nie może bez niego żyć. Isabella zostaje wampirzycą, żoną Edwarda i rodzi mu córkę - Renesmee.

Edward Cullen czyli Edward Anthony Masen urodził się 20 czerwca 1901 a zmarł (stał się wampirem) siedemnaście lat później w roku 1918. Jest nieśmiertelnym, prawie stuletnim wampirem w ciele siedemnastolatka. Edward jest niezwykle przystojny i pociągający. Ma zdolności czytania w myślach innym istotom żywym. Jednak od zasady są wyjątki – tu Bella. Z czasem zakochuje się w Belli na śmierć. Jest z nią niezwykle szczęśliwy. Bardzo kocha swoją przybraną rodzinę. Najlepszy kontakt ma z Alice. Z biologicznego punktu widzenia jest synem Edwarda Masena Sr. i Elizabeth Masen.

Jacob "Jake" Black- syn Billego Blacka, najlepszy przyjaciel Belli, poznali się jeszcze w dzieciństwie. Jacob jest członkiem indiańskiego plemienia Quileutów oraz watahy wilkołaków. Jacob jest zakochany w Belli i nie cierpi Cullenów, z naciskiem na Edwarda. Jest impulsywny, nerwowy, często się narzuca, próbuje wszelkimi możliwymi sposobami odciągnąć Bellę od Edwarda. Odnajduje przyjemność w walce i denerwowaniu Edwarda. Jest uparty i przeciwny zamianie Belli w wampirzycę mimo, że to jej własny wybór. Często nazywa wampiry obraźliwymi przezwiskami np. "krwiopijcy". W przeciwieństwie do samej Belli uważa, że byłby dla niej lepszy niżeli Edward i walczy o nią, pomimo że Bella już zdecydowała z kim chce być. W czwartej części sagi "Przed Świtem" zostaje połączony wpojeniem z córka Belli i Edwarda - Renesmee.

Wampiry - Cullenowie

Carlisle Cullen znany także jako Stregoni Benefici. Jest głową rodziny Cullenów. Ma ponad 300 lat a wygląd trzydziestolatka. Jest lekarzem - zdecydował się na to w ramach 'zadośćuczynienia' światu za to czym jest. Jako jedyny z Cullenów jest całkowicie odporny na widok i zapach krwi. Jest adopcyjnym ojcem dla Edwarda, Alice, Rosalie, Emmetta i Jaspera. Jest również mężem Esme. Carlisle jest wyrozumiały, dobry i kochający. Ma łagodne i spokojne usposobienie. Bardzo lubi Bellę i jest szczęśliwy, że Edward wreszcie odnalazł swoją miłość.

Esme Cullen urodzona jako Esme Anne Platt później Esme Anne Evenson. Jest żoną Carlisle'a i jednocześnie adopcyjną matką Edwarda, Alice, Rosalie, Emmetta i Jaspera. Jest ostoją spokoju. Esme jest ciepła, miła i sympatyczna. Ma bardzo rozwinięty instynkt macierzyński.

Emmett Cullen urodzony jako Emmett McCarthy w 1915 roku w Gatlinburg, Tennessee. Jest wysoki i niezwykle umięsiony, ma brązowe loczki, a gdy sie uśmiecha powstają mu dołeczki. Jest bardzo wesoły i lubi sie śmiać. Jest najsilniejszy z całej rodziny. W jego posiadaniu jest wielki, biały jeep. Na początku nie przekonuje się do Belli, jednak pod koniec części "Zmierzch" bardzo polubił towarzystwo Belli, gdy odwiedzała ona rodzinę Cullenów. Brat Alice, Jaspera i Edwarda, adoprowany syn Carlisle'a i Esme. Partner Rosalie, później jej mąż.

Alice Cullen urodzona jako Mary Alice Brandon. Urodziła się w 1901 roku w Biloxi, Mississippi , ma siostrę i siostrzenicę. Jest najlepszą przyjaciółką Belli. Alice opisana jest jako osoba z pełną gracji postawą i z krótkimi, czarnymi, nastroszonymi włosami. Przedstawiano ją jako bardzo optymistyczną, miłą i która lubi opiekować się Bellą, jakby była jej siostrą. Jej partnerem jest Jasper. Ma zdolność przepowiadania przyszłości, chociaż jej wizje mogą się jeszcze zmienić i nie są na 100% pewne, ponieważ wizje charakteryzują się na podstawie zachowań i decyzji ludzi. Jak sama twierdzi z jej wizjami można być pewnym na 100% tylko pogody. Uwielbia chodzić na zakupy i wyprawiać imprezy.

Jasper Hale urodzony jako Jasper Whitlock. Jest partnerem Alice oraz przybranym bratem Rosalie, Edwarda i Emmetta. Adoptowany syn Carlisle'a i Esme Cullenów. Został zamieniony w 1863 roku, gdy miał 20 lat. Ma zdolność kontrolowania emocji innych ludzi i wampirów siłą woli. Najpóźniej przyłączył się do rodziny Cullenów i miał spore problemy z przejściem na "wegetarianizm". Jest wysoki, szczupły i muskularny, ma miodowo-złociste włosy oraz oczy koloru złotego, gdy jest "syty" i ciemnobrązowego-czarnego, kiedy jego głód nie jest zaspokojony.

Renesmee "Nessie" Carlie Cullen córka Edwarda Cullena i Isabelli Cullen. Pół wampir-pół człowiek. Może żywić się i krwią i jedzeniem. Jest obiektem wpojenia (wiecznej miłości) Jacoba Blacka. Ma "lśniące brązowe włosy, kaskadą loków opadające na ramiona", według Belli ma je po ojcu. Jej oczy są takie jak dawniej matki brązowo-czekoladowe. Temperaturę ma zawsze wyższą niż normalny człowiek. Posiada także specjalny dar. Może poprzez dotknięcie policzka swoją ręką, pokazać swoje myśli, wspomnienia itd. Dorasta w przyśpieszonym tempie i jej rozwój intelektualny także jest o wiele wyższy niż u innych, normalnych dzieci. Pomimo tego, że jest pół wampirem i żywi się krwią nie ma w sobie jadu i co za tym idzie nie może zamieniać innych w wampiry.

Wampiry - Volturi

Volturi to fikcyjna rodzina królewska wampirów z powieści Stephenie Meyer. Volturi zamieszkują od wielu lat w Volterrze we Włoszech, gdzie mają swoją wielką posiadłość. W skład tej rodziny wchodzą:
Wilkołaki z rezerwatu La Push

Na terenie rezerwatu La Push "grasuje" miejscowa wataha wilkołaków. W skład niej wchodzą:
Ludzie

Charlie Swan to jedna z głównych (ale drugoplanowych) postaci książkowej sagi "Zmierzch". Jest szeryfem w Forks i ojcem Belli Swan Jest bardzo troskliwy i opiekuńczy, przez co ma początkowo trudności z zaakceptowaniem Edwarda jako chłopaka jego córki, bardziej skłaniając się ku Jacobowi Blackowi. W późniejszych tomach sagi odgrywa mniej znaczącą rolę.

Renée Dwyer - matka Belli, która mieszka na Florydzie razem ze swoim nowym mężem – Philem. Opisana została jako "duże dziecko", bo to Bella musi się nią zajmować a nie odwrotnie.

Billy Black - ojciec Jacoba, przyjaciel Charliego.

Angela Weber - nieśmiała dziewczyna, nowa koleżanka Belli w Forks. Z czasem staje się przyjaciółką Belli.

Mike Newton to nowy kolega Belli, który stara się o względy dziewczyny.

Jessica Stanley to pierwsza koleżanka Belli. Nie lubiana przez Edwarda który wie, że Jessica tak naprawdę wykorzystuje przyjaźń Belli po to aby zdobyć popularność i poderwać Mike'a Newtona.

Tyler Crowley - chodził z Bellą na WOS, po wypadku samochodowym spowodowanym przez niego, chce koniecznie się zrekompensować i zaczyna starać się, by Bella zwróciła na niego uwagę.

Zobacz także!

Saga "Zmierzch"

Książki "Zmierzch"